Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


Výhrada vo svedomí: Nutnosť alebo nevyhnutnosť?

21. 5. 2008

MODERÁTOR: Richard Dírer

HOSTIA: Boris Zala (Smer-SD), poslanec NR SR

Pavol Minárik (nezávislý), poslanec NR SR

 

Na politickú scénu sa vrátila kontroverzná zmluva o výhrade vo svedomí, ktorá čaká na schválenie už niekoľko rokov. Viac ako 100 tisíc občanov spísalo petíciu za jej urýchlené prijatie. Slovensko sa totiž k jej schváleniu zaviazalo v základnej zmluve s Vatikánom. Poslanci chcú však petíciu vziať len na vedomie. Pre koalíciu nie je totiž zmluva o výhrade vo svedomí prioritou. Na jej schválení trvajú len kresťanskí demokrati. Na zmluve sa v minulom volebnom období dokonca rozpadla vláda. Zmluva by mala umožniť ľuďom uplatniť si výhradu v zamestnaní. Koalícia s opozíciou sa tento týždeň pochytili aj pri téme návštev politikov na školách. Smer obvinil SDKÚ, že politizuje školy, hoci akademická pôda má byť nezávislá. SDKÚ odpovedala, že je úplne v poriadku ak politici odpovedajú aj na politické otázky študentov.

Richard Dírer, moderátor: "Takže zmenila sa nám téma a zmenili sa nám aj hostia, poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, za Smer-SD Boris Zala, dobrý večer.

Boris Zala (Smer-SD), poslanec NR SR: "Dobrý večer prajem."

Richard Dírer, moderátor: " A Pavol Minárik, nezávislý poslanec, dobrý večer aj vám."

Pavol Minárik (nezávislý), poslanec NR SR: "Dobrý večer."

Richard Dírer, moderátor: " Páni, výhrada do svedomí, to je naozaj téma, ktorá rezonuje na slovenskej politickej scéne už niekoľko rokov a ono sa to neustále v takých pravidelných intervaloch vracia. Teraz vďačíme za túto tému tej petícii občanov. Pán Zala, faktom je, že Smer má dobré vzťahy s cirkvou, prečo sa ale bráni schváliť zmluvu o výhrade vo svedomí?"

Boris Zala (Smer-SD), poslanec NR SR: "No vec je veľmi jednoduchá, po prvé zmluva o výhrade vo svedomí nie je predmetom ani vládneho programu, nie je ani predmetom koaličnej zmluvy, nie je vôbec predmetom tohto volebného obdobia, to znamená, že touto vecou sa vôbec v túto chvíľu nezaoberáme.

Prirodzene, že téma sa obnovila tým, že prišla táto petícia, myslím, že to bolo na dvakrát, prvýkrát nemala dostatočný počet podpisantov, potom sa to zmenilo, doplnilo a teraz sa dostala do pléna, ale aj na pléne veľký záujem o túto tému nebol."

Richard Dírer, moderátor: " Napriek tomu, že teda Slovensko sa zaviazalo v tej základnej zmluve s Vatikánom, aby túto zmluvu schválilo, faktom je, že ju podpisovala bývalá vláda, ale predsa len ste nástupníkmi, prebrali ste aj isté záväzky, ako to budete chcieť riešiť?"

Boris Zala (Smer-SD), poslanec NR SR: "Nikde nie je napísané, kedy sa majú  ďalšie časti teda týchto zmlúv realizovať. Ja by som povedal na to svoj názor, pretože skutočne v túto chvíľu nemožno hovoriť o názore ani vlády, ani vládnej koalície, ani Smeru. Ja som proti riešeniu problematiky výhrady vo svedomí prostredníctvom zmluvy, pretože to je zmluva, ktorá má medzinárodný charakter. Myslím si, že my si vieme takéto veci upraviť naším vlastným vnútorným zákonodarstvom Slovenskej republiky a nepotrebujeme mať túto etickú normu riadenú prostredníctvom nejakého štátu, aj keď je to teda Vatikán, ktorý je mimo Slovenskej republiky."

Richard Dírer, moderátor: " Pán Minárik, vy už síce nie ste v Kresťanskodemokratickom hnutí, ale napriek tomu ste boli súčasťou bývalej vládnej koalície a práve vaša pôvodná materská strana KDH vystupovala za schválenie tejto zmluvy. Koniec koncov sa aj vláda rozpadla vďaka tomu, že SDKÚ nebola ochotná prijať túto zmluvu. Počujete zástupcu najsilnejšej vládnej strany, zatiaľ to s tou zmluvou nevyzerá veľmi dobre."

Pavol Minárik (nezávislý), poslanec NR SR: "Ja som z toho veľmi smutný. V tejto chvíli by som to rozdelil na tri také aspekty. Môžeme začať aj od konca, s akým záujmom sa stretla petícia vyše 100 tisíc občanov v parlamente. Tá téma bola podľa mňa veľmi silná. Samozrejme, že téma, na ktorej sa rozpadne akákoľvek vláda musí byť silná a na tejto téme sa minulá vláda rozpadla. Vtedy som ešte bol v Kresťanskodemokratickom hnutí a považujem to za vrcholný okamžik, ktorý Kresťanskodemokratické hnutie v tom minulom volebnom období predviedlo. Myslím, že rovnako to považuje za vrcholný okamžik aj exminister Palko, ktorý odchádzal kvôli tomuto z ministerskej stoličky, rovnako to považujú za veľký okamžik KDH aj moji dvaja kolegovia, ktorí z KDH odišli. A tak ako povedal kolega Zala, táto téma v parlamente vôbec nezarezonovala a to je veľmi zvláštne. Za prvé parlament odignoroval vyše 100 tisíc ľudí, ktorí svojím podpisom vyjadrili záujem, aby takýto dokument Slovenská republika prijala, v tom čase kedy sa to rokovalo, nebolo v parlamente možno ani 20 ľudí, z SDKÚ tam bol tuším len predsedajúci, pán podpredseda Hort, z KDH nevystúpil nikto. KDH, a ja som z toho dvakrát smutný, sa tejto témy úplne vzdalo. O zmluve o výhrade vo svedomí dokázal v tomto parlamente diskutovať František Mikloško a ja a podporili nás Rudolf Bauer a kolega Palko."

Richard Dírer, moderátor: " Faktom je pán Minárik, to čo vy hovoríte, že parlament odignoroval vyše 100 tisíc podpisov, naozaj spomínal to aj pán poslanec Zala, že tých 100 tisíc podpisov sa zbieralo ak sa nemýlim 2 a pol roka, to tiež nie je zrovna ukážkou nejakého majoritného alebo prioritného záujmu Slovákov o túto zmluvu."

Pavol Minárik (nezávislý), poslanec NR SR: "Viete koľkoráz sa rokovala petícia občanov v parlamente? Dvakrát. Nazbierať 100 tisíc podpisov, na to, aby ste dostali 100 tisíc podpisov, cez tie prísne kritériá ich muselo byť vyše 122 tisíc, pretože každá formálna chyba znamená vyčiarknutie toho riadku, nie je vôbec jednoduché. Ja som sa podieľal na niekoľkých petíciách a dosahovať podpisov 10 tisíc a 50 tisíc je strašne zložité.

Dosiahnuť 122 tisíc je pre tých, ktorí sa podieľali na tejto petícii, pre ten organizačný tím, podľa mňa veľmi dobré číslo, aj keď naozaj treba povedať, že na začiatku cez tých 100 tisíc sa kvôli tým vyčiarknutým riadkom nedostali a nakoniec to podpísalo 122 tisíc. To nie je málo, pretože tá politická angažovanosť aj v tom, že zozbieram tie podpisy, aj v tom, že iba ten podpis dám, je podľa mňa veľmi cenná a tento parlament si tých 122 tisíc ľudí nevážil ani natoľko, aby na danú tému diskutoval."

Richard Dírer, moderátor: " Ale pán Minárik, parlament predsa diskutoval o tej téme. To, že tam už jednotliví poslanci jednotlivých politických strán nesedeli, tak to už je."

Pavol Minárik (nezávislý), poslanec NR SR: "Tento parlament diskutoval jednou jedinou, a to vznikajúcou politickou stranou, KDS."

Richard Dírer, moderátor: " Ale to nie je chyba parlamentu ako inštitúcie, ale jednotlivých poslaneckých klubov."

Pavol Minárik (nezávislý), poslanec NR SR: "To je ignorácia voličov."

Richard Dírer, moderátor: " A zas sa netvárme, ako úprimne povedané, že pri iných témach teda sedí v rokovacej sále naozaj kvantum poslancov. Častokrát sa stáva a bolo to aj v neposlednom rade pri štátnom rozpočte, keď sedelo v rokovacej sále 15 poslancov a teda pri štátnom rozpočet ide o iné miliardy, ak si tak dovolím."

Pavol Minárik (nezávislý), poslanec NR SR: "Ja som nechcel nič iné povedať, že na tejto téme sa rozpadla vláda, premiér Dzurinda tú vládu vtedy úplne chladnokrvne a cynicky odpísal a dnes nemal alebo v piatok nemal ani len toľko odvahy, aby mi prišiel povedať, že aké má voči tomu dokumentu výhrady."

Richard Dírer, moderátor: " Ale on ich formuloval už keď sa postupne rozpadala tá vláda, žiadal, aby sa tá zmluva zmenila. Pán Zala, v koalícii predsa len vaši dvaja koaliční partneri sa deklarujú ako kresťanské strany, či už je to Slovenská národná strana, alebo Ľudová strana - HZDS, ani tieto dve strany však nemajú záujem o tejto zmluve rokovať. Čím to je? Naozaj v koalícii neexistuje dohoda, aby sa o tejto zmluve rokovalo?"

Boris Zala (Smer-SD), poslanec NR SR: "No znovu by som to povedal a všetko čo tu povedal môj kolega sedí, ale treba povedať, že čoho je signálom. Je jednoducho signálom toho, že o túto tému záujem nie je. My si vážime názor 100 tisíc voličov a nevadí, že to zbierali rok, dva, ľudia si aj kryštalizujú svoje názory, k niečomu sa hlásia, niečo prebieha, napokon téma výhrady vo svedomí sama o sebe je legitímnou a vážnou morálnou otázkou. To je problém, ktorý skutočne v tejto spoločnosti bude, ale v túto chvíľu nie je politicky dominantnou, má táto vláda iné problémy a preto sa nedostala do vládneho programu. Ja si myslím, že aj vtedy na tom sa nerozpadla vláda, to by som kolegu opravil, jednoducho KDH odišlo z vlády, čím dalo najavo, že preňho je táto téma mimoriadne dôležitá, ale ukázalo sa, že vtedajší premiér Dzurinda vedel prostredníctvom kupovaných nezávislých poslancov dobre vládnu aj bez KDH, takže myslím, že táto téma je izolovaná a je to typická taká téma, ktorú násilným spôsobom tlačilo vždycky KDH a dneska spomenutí štyria poslanci, ktorí z KDH odišli."

Pavol Minárik (nezávislý), poslanec NR SR: "Pán Zala, ale to snáď nemyslíte, že Dzurinda po tom našom odchode ešte vládol. Však tam bola potom veľmi rýchla dohoda na predčasných voľbách a to všetko už potom spelo samozrejme k predčasným voľbám."

Boris Zala (Smer-SD), poslanec NR SR: "Nás tešilo, že nevládol, ale vládol predsa len, a to veľmi podivnými metódami, vládli kupovaní poslanci."

Pavol Minárik (nezávislý), poslanec NR SR: "Už nevládol, už iba administroval, samozrejme, bez KDH to už samozrejme nešlo."

Richard Dírer, moderátor: " Áno, čo vám niektorí aj vyčítali, teda respektíve Kresťanskodemokratickému hnutiu, že keby bolo bývalo zostalo vo vládnej koalícii a dotiahlo by sa volebné obdobie do riadneho konca, tak možno by tie výsledky boli vyzerali predsa len trošku inak, aj keď nie s nejakými zásadnými zmenami. Pán Minárik, otázka pre vás, KDH teraz, teda aj vy ako nezávislí poslanci, od začiatku bolo proti Lisabonskej zmluve z dôvodu, že naše zákony by boli podriadené Bruselu. V prípade schválenia Vatikánskej zmluvy by všetky naše zákony boli podriadené tejto zmluve. To by vám neprekážalo? Diváčka z Bratislavy."

Pavol Minárik (nezávislý), poslanec NR SR: "To nie je tak, boli by podriadené rozhodnutiu parlamentu. Keď sme podpisovali Lisabonskú zmluvu, respektíve v parlamente schvaľovali, tak sme sa jednoducho vzdávali kompetencií. Vzdávali sme sa obrovského rozsahu kompetencií, ale aj sa prijímali mechanizmy, ktoré umožňujú, aby Brusel ďalšie a ďalšie kompetencie preťahoval do Bruselu. A náš parlament už vlastne nebude mať na tieto oblasti vplyv. Čo sa týka zmluvy so Svätou stolicou, pretože to nie je Vatikánska zmluva, to je zmluva so Svätou stolicou, musel by náš parlament všetky akty, kde by sa realizovalo právo o výhrade vo svedomí, realizovať našimi zákonmi. Tie by museli byť samozrejme v súlade s touto zmluvou a treba povedať, že Vatikán nie je odkázaný zrejme na nejaký medzinárodný zmluvný systém, on zrejme potrebuje k tomu svojmu vlastnému žitiu skôr zmluvný vzťah k Taliansku kvôli vlastnej existencii, všetky ostatné zmluvy, ktoré dojednáva Svätá stolica, dojednáva pre ľudí vo všeobecnosti, teda pre ľudí v danej krajine."

Richard Dírer, moderátor: " No ale nebolo by to to isté ako v prípade teda podľa vášho tvrdenia Lisabonskej zmluvy, že koniec koncov by tak či tak náš parlament odsúhlasil vzdanie sa istých právomocí, istej suverenity a teraz je už len ... či v prospech Bruselu, alebo v prospech Vatikánu."

Pavol Minárik (nezávislý), poslanec NR SR: "Nie, každá tá jednotlivá čiastka by sa musela realizovať naším zákonom, to tam bolo expresis verbis napísané."

Richard Dírer, moderátor: " Pán Zala, nesúhlasíte s tým."

Boris Zala (Smer-SD), poslanec NR SR: "Ja súhlasím presne s tým, čo diváčka poslala, to je doslova a do písmena môj názor. Znovu chcem opakovať, problém výhrady vo svedomí, veď ho poznáme, to je či sa to týka problému lekárov alebo povedzme vojenských služieb, účasti v nejakých špeciálnych jednotkách, alebo povedzme práce v niektoré dni. Problém výhrady vo svedomí je legitímny problém, ale podľa mňa jeho treba upraviť naším zákonodarstvom, ktoré by nemalo byť viazané na žiadnu medzinárodnú zmluvu a tým sa dostávam k tomu, nie je to pravda, medzinárodná zmluva má prednosť pred domácimi zákonmi, to znamená, že tie domáce zákony by museli byť v súlade s touto medzinárodnou zmluvou. Je to výrazné ochrnutie suverenity Slovenskej republiky, k akej nepristúpili žiadne krajiny na svete, dokonca ani také krajiny ako Poľsko alebo Írsko, ktoré majú vynikajúce vzťahy s Vatikánom. Túto celú konštrukciu od počiatku, ktorá začala pred 8 rokmi, pokladám za chybnú konštrukciu vytvorenia takýchto zmlúv s Vatikánom."

Pavol Minárik (nezávislý), poslanec NR SR: "Tá konštrukcia, tú vymyslel doktor Neuwirth, ja by som mu za to chcel poďakovať aj v tejto relácii, už dnes nebohý bývalý veľvyslanec vo Vatikáne a túto konštrukciu cez základnú zmluvu schválila ústavná väčšina nášho parlamentu, a to aj veľkým množstvom hlasov z SDĽ, ktorá vplynula do Smeru. Vtedy hlasovalo zo 106 poslancov za 92. To nie je málo, to bolo tak obrovské množstvo, tam hlasoval jeden jediný poslanec proti."

Boris Zala (Smer-SD), poslanec NR SR: "Bolo to chybné rozhodnutie SDĽ úplne jednoznačne."

Richard Dírer, moderátor: " Dobre. Aby sme pomaly uzavreli túto tému."

Pavol Minárik (nezávislý), poslanec NR SR: "Ja si myslím, že to bolo dobré rozhodnutie, pretože takáto zmluva posilňuje osobnú slobodu každého jednotlivca. To nebolo o nejakom konkrétnom náboženstve, to nebolo o nejakom konkrétnom vyznaní, to bolo o tom, aby človek mohol odmietnuť niečo, čo by mu štát chcel vnútiť a čo sa prieči jeho presvedčeniu."

Boris Zala (Smer-SD), poslanec NR SR: "A prečo to potom nemôžeme uzavrieť našimi vlastnými zákonmi a musí to byť urobené medzinárodnou zmluvou? Pán poslanec, nezakrývajme si tu oči, veci sú jasné."

Pavol Minárik (nezávislý), poslanec NR SR: "Pretože váš minister chce nanútiť všetkým nemocniciam robiť potraty a to si nedovolil ani komunistický režim v nemocnici v Trstenej."

Richard Dírer, moderátor: " Páni, aby sme naozaj uzavreli túto tému, pán Zala, teraz odhliadnuc od zmluvy so Svätou stolicou o výhrade vo svedomí, ako myšlienka výhrady vo svedomí je pre vás prijateľná?"

Boris Zala (Smer-SD), poslanec NR SR: "Ale myšlienka výhrady vo svedomí je úplne legitímnou témou, ktorá má aj svoj praktický rozmer výkonu rôznych povolaní, ale má aj svoj morálny rozmer toho, čo človek slobodne chce alebo nechce robiť. To si vyžaduje širšiu spoločenskú diskusiu, vyžaduje si to presne vymedziť tieto oblasti a prijať keď, tak náš vnútroštátny zákon, ktorými si to my sami upravíme bez väzby na akúkoľvek medzinárodnú zmluvu. A to teraz nehovorím iba vo vzťahu k Vatikánu, bez ohľadu na akúkoľvek medzinárodnú zmluvu, pretože v nej je obsiahnutý ten druhý subjekt, ktorý nám potom určuje čo máme a čo nemáme v tejto oblasti robiť."

Richard Dírer, moderátor: " Pán Minárik, faktom je, alebo teda z toho čo hovorí pán Zala, aj z konkrétneho konania vládnej koalície to naozaj nevyzerá tak, že by vládna koalície do konca tohto volebné ho obdobia túto zmluvu schválila. Čo bude ďalej pre vás ako pre zástancu prijatia takejto zmluvy?"

Pavol Minárik (nezávislý), poslanec NR SR: "Ja som trošku smutný, že táto vláda nechce rešpektovať medzinárodný záväzok, ktorý Slovenská republika, aj keď v roku 2000 prijala, teda to je dve volebné obdobia dozadu, pretože Slovenská republika by si mala ctiť svoje medzinárodné záväzky a čakám, že príde vláda, ktorá to bude realizovať, pretože tá základná zmluva je rešpektovaná, Smer sa vôbec nepokúša ju vypovedať a tam je jasne napísané, že zmluvný systém bude uzavretý vtedy, keď prídu ešte dve zmluvy, táto konkrétna o výhrade vo svedomí a o financovaní cirkví. Je samozrejmé, že ak sme všetky ostatné čiastkové zmluvy prijímali tak, že úplne rovnaký systém ako sa dohodol so Svätou stolicou bol dohodnutý aj s ostatnými cirkvami, ktoré sú na Slovensku uznané a registrované, tak by to bolo aj pri týchto dvoch zmluvách."

Boris Zala (Smer-SD), poslanec NR SR: "Len jednu poznámku, vláda v týchto zmluvách, ani v základnej zmluve, nie je viazaná žiadnym konkrétnym termínom, to znamená, že ktorákoľvek vláda, či táto, či tá čo príde, alebo až tá ďalšia, si určí konkrétny termín a spôsob ako bude pristupovať k tejto zmluve. Pokiaľ ja viem, napríklad aj v stanovisku katolíckej cirkvi na Slovensku nie je žiaden tlak na to, aby sa práve v túto chvíľu táto otázka riešila. Vec je otvorená, ako sa vyvinie situácia. Ja som svoj osobný názor na to povedal."

Pavol Minárik (nezávislý), poslanec NR SR: "Pozrite sa, že čo je dôležité a čo nie je dôležité. Samozrejme pre túto vládu to nie je nejaká kľúčová otázka, ani pre jedného z tých partnerov, ktorí sa v tej vláde zúčastňujú, ale je to zvláštna otázka, zaujíma to 100 tisíc ľudí, podpísali to, je to záväzok Slovenskej republiky. Dobre, je to vec akejsi nadstavby. Mne by stačilo aby sa tomu venovali tak ako je nedeľa, kedy sa máme jeden zo siedmich dní venovať nie práci, ale veciam duchovným. Kebyže vláda si vyčlení jednu sedminu svojho času na riešenie takýchto vecí, by to bolo úplne dostatočné a mohla by pritom riešiť samozrejme nielen výhradu vo svedomí, ale aj iné veci takéhoto charakteru."

Boris Zala (Smer-SD), poslanec NR SR: "Vláda má iné problémy, ktoré je treba pre občanov riešiť, táto téma nie je predmetom vládneho vyhlásenia a preto nie je témou, dokonca ani jedna zo strán, ktorá je vo vláde, to nemala vo volebnom programe, inými slovami nemá ani mandát voličov na to, aby riešila takýto problém.

TV TA3, 19:55, zapísala TK KBS

 
Reklama

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.