Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


Talianski biskupi o smrti Eluany

10. 2. 2009

Vatikán (10. februára, RV/ TK KBS) – Eluana Englarová je mŕtva, zomrela včera večer krátko po 20. hodine v nemocnici “La Quiete” v talianskej oblasti Udine. Ide o Talianku, ktorá bola 17 rokov vo vegetatívnom stave, teda v kóme a ktorej po rozhodnutí súdu na žiadosť jej rodiny začali znižovať prísun vody a živín. Prípad vyvolal v Taliansku širokú diskusiu o eutanázii. Správa o smrti Eluany zastihla včera večer členov talianskeho senátu práve počas ich rozpravy o návrhu nového zákona, ktorý by zrušil rozhodnutie súdu a zastavil by už začaté obmedzovanie prísunu výživy.

Na udalosť reagovala v stanovisku hovorcu pátra Federica Lombardiho SJ Svätá stolica: “Veriaci sa v takejto chvíli smrti schúli k modlitbe a zverí Bohu dušu Eluany, osoby, ktorej sme chceli dobre a ktorá sa v posledných mesiacoch stala súčasťou nášho života. Teraz, keď je už Eluana v pokoji, želáme si, aby bol jej prípad po mnohých diskusiách dôvodom pre všetkých na pokojné úvahy a zodpovedné hľadanie najlepších ciest pri patričnom rešpekte práva na život, v láske a pozornej starostlivosti k najslabším. Tým – ako to povedal Svätý Otec v nedeľu pri modlitbe Anjel Pána – ktorí sa nemôžu o seba postarať sami a sú úplne závislí od starostlivosti iných. Smrť Eluany v nás nemôže nezanechať tieň smútku pre okolnosti, za akých sa udiala, ale fyzická smrť nie je pre kresťana nikdy posledným slovom. Aj v mene Eluany budeme teda pokračovať pri hľadaní účinnejších ciest k službe životu”.

Na udalosť reagovala i Konferencia biskupov Talianska:

“Vo chvíli tejto veľkej bolesti, zverujeme Bohu života Eluanu Englarovú. Modlitby a výzvy mnohých ľudí dobrej vôle nestačili na to, aby uchránili jej krehký život, ktorý si vyžadoval len láskavú opateru” – uvádzajú a dodávajú, že v tejto veľmi vážnej chvíli je tu stále prítomná nádej, ktorá sa rodí z viery: “A táto nádej nám zanecháva jednu vec – spojenie všetkých tých, ktorí veria v dôstojnosť osoby a v neodmysliteľnú hodnotu života, najmä keď je bezbranný. Vyzývame všetkých, aby neutíchalo toto nadšenie pre ľudský život od počatia až po jeho prirodzenú smrť.”

 
Reklama

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.