Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


Spor o „genetické“ interrupcie

16. 5. 2008

Rázštep pery, či Downov syndróm, to sú choroby, ktoré vznikajú pri genetickom poškodení plodu. Takéto tehotenstvá bolo možné podľa osobitnej vyhlášky umelo prerušiť do 24 týždňov od počatia. Zákon o interrupciách však dovoľuje interrupcie len do 12. týždňa. Ministerstvo zdravotníctva chce preto zmeniť vyhlášku na zákon. Odporcovia interrupcií sú proti.

Profesorka Mária Šustrová sa venuje výskumu Downovho syndrómu 30 rokov. Hovorí, že pri vhodnej starostlivosti môžu viesť pacienti s týmto ochorením takisto ako aj ľudia, ktorí sa o nich starajú uspokojivý život. Mária Šustrová, profesorka Slovenskej zdravotníckej univerzity: "Pozrite sa, tu je mladá spisovateľka s Downovým syndrómom, ktorá už napísala tri romány."

Silvia Horváthová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva: "Dôvodom na prípravu tohto legislatívneho návrhu bol nález Ústavného súdu, ktorý konštatoval nesúlad tejto právnej normy s ústavou."

Oľga Pietruchová a Jana Tutková reprezentujú na Slovensku rozdielne pohľady na interrupcie. Prvá hovorí, že novelu treba prijať, inak by neboli interrupcie pri genetickom poškodení plodu vôbec regulované. Druhá chce zákon o interrupciách úplne zrušiť.

Oľga Pietruchová, predsedníčka združenia Možnosť voľby: "Sú to rodičia, v konečnom efekte vlastne tá matka, ktorá sa potom o to dieťa stará, a preto nikto nemá právo vlastne jej vnucovať akékoľvek rozhodnutie, pretože je to jej zodpovednosť, je to vlastne jej telo."

Telefonuje Jana Tutková, hovorkyňa kampane Právo na život: "Nenarodené dieťa možno zabiť ako kedysi otroka. Aj otrokári tvrdili, že tí, čo nechcú otroka, nech nebránia iným. Ako legálne otrokárstvo treba zrušiť aj legálne potraty."

Novelu zákona o umelom prerušení tehotenstva chce ministerstvo zdravotníctva predložiť na rokovanie vlády najneskôr do konca júna tohto roka. Potom by mal o nej rokovať aj parlament.

Rado Igaz, TV Markíza, 12. 5. 2008, 19:00, zapísali: TK KBS

 
Reklama

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.