Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


Poslanec Gabura stiahol z parlamentu návrh zákona, ktorým chce zakázať umelé potraty

19. 6. 2008

Poslanec Národnej rady Peter Gabura z Kresťanskodemokratického hnutia stiahol z parlamentu návrh zákona, ktorým chce zakázať interrupcie (správne: potraty - pozn. K. N.*). Svoje konanie pre rádio Lumen vysvetlil takto.

Peter Gabura, poslanec NR SR za KDH: "V sobotu na celoslovenskej rady KDH pani poslankyňa a predsedníčka Poslaneckého klubu Mária Sabolová označila môj návrh za zrušenie interrupčného zákona (správne: potratového zákona - pozn. K. N.*) za návrh, ktorý liberalizuje prostredie a mňa osobne označila za populistu. Preto som sa rozhodol uvedený zákon dnes stiahnuť a vydiskutovať si to v strane."

Podľa slov Márie Sabolovej Gaburov návrh nebol dobrý, pretože ak by nebol zákon liberalizovalo by sa prostredie a interrupcie (správne: potraty - pozn. K. N.*) by sa mohli vykonávať nekontrolovane. Dodala však, že KDH je jasne proti interrupciám (správne: potraty - pozn. K. N.*). Opäť Peter Gabura.

Peter Gabura, poslanec NR SR za KDH: "Chcem povedať toľko, že predloženie tohto zákona nemá s populizmom, ani s liberalizmom nič spoločné pretože po skončení platnosti interrupčného zákona (správne: potratového zákona - pozn. K. N.*) je platný trestný zákon, ktorý presne poskytuje sankcie za vykonanú interrupciu (správne: potraty - pozn. K. N.*) a potom platí Ústava, ktorá jasným spôsobom hovorí o ochrane života pred narodením. Teda vlastne ochrany od počatia. Pani Sabolová mi práve tieto veci vyčítala a dnes bude zrejme pokračovať diskusia. Tak uvidíme ako to dopadne."

V prípade prijatia Gaburom navrhovaného zákona bude podľa neho všeobecne záväzným právnym predpisom, ktorý sa dotýka interrupcií (správne: potraty - pozn. K. N.*) len Ústava, ktorá zakotvuje právo na ochranu života už pred narodením bez toho, aby poskytovala akékoľvek podmienky ktoré by umožňovali jeho prerušenie (správne: ukončenie - pozn. K. N.). Z toho podľa jeho slov vyplýva, že akákoľvek interrupcia (správne: potraty*) i so súhlasom ženy by v prípade prijatia navrhovaného zákona bola trestným činom, pretože by odporovala všeobecne záväznej právnej úprave o ochrane života pred narodením. Sabolová mu však oponuje. Upozorňuje na to, že Ústava hovorí o ochrane života pred narodením, ale nie od počatia. Len dodajme, že Peter Gabura na septembrovú schôdzu parlamentu predĺži vylepšený návrh.

Z Bratislavy, Marcel Lincényi, rádio Lumen, 18. 6. 2008, 17:30, prepis: TK KBS

*Viď: O nezmyselnosti výrazov „interrupcia“ a „prerušenie tehotenstva“

 
Reklama

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.