Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


Pakistan zrušil trest smrti

5. 7. 2008

Pakistan (4. júla, RV/AsiaNews/TK KBS) – Historické rozhodnutie o zrušení trestu smrti v Pakistane, schválené parlamentom na podnet premiéra Yousafa Razu Gilaniho, očakáva podpis prezidenta Mušaráfa predtým, než bude zaradené do legislatívy. Podľa informácií agentúry AsiaNews by však samotný podpis už mal byť iba formalitou. Nová stránka pakistanského súdnictva sa začala písať vo štvrtok.

„Vítame rozhodnutie, ktoré urobila pakistanská vláda,“ uviedol Anthony Nadeem z Komisie pre ľudské práva v Pakistane a dodal, že „je tu ešte stále veľa práce, ktorá musí byť urobená na poli rehabilitácie väzňov, aby mohli byť jedného dňa znovu integrovaní do spoločnosti“. Podľa Nadeema je počet rozsudkov smrti a vykonaných popráv v Pakistane jedným z najvyšších na svete. V súčasnosti čaká na vykonanie trestu 7500 väzňov, medzi ktorými sú muži aj ženy. Ako zdôrazňuje Komisia pre ľudské práva, uloženie trestu smrti neprispelo k zníženiu kriminality a jeho vykonanie je „nesprávnym pochopením spravodlivosti a popretím základného práva na život“.

Zatiaľ nie je isté, či zo zmeny v legislatíve budú mať prospech aj tí, ktorí sú obvinení z obchodovania s drogami, terorizmu, alebo špionáže. Moslimovia sú zásadne proti tomu a vnímajú zrušenie trestu ako iniciatívu v rozpore s Koránom. Katolícka cirkev tento krok plne podporuje a označuje trest smrti za „neľudský“, zvlášť preto, že popiera možnosť pokánia a odpustenia.

 
Reklama

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.