Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


O ochrane života v Európe sa diskutovalo v Banskej Bystrici

25. 11. 2008

21. novembra 2008 sa v priestoroch Diecézneho centra Jána Pavla II. v Banskej Bystrici stretli záujemci o bioetiku z radov lekárov, teológov i laikov, aby sa o svoje postrehy a otázky podelili s MUDr. Miroslavom Mikolášikom, poslancom Európskeho parlamentu.

Po privítaní poslanec krátko ozrejmil fungovanie európskych inštitúcií a podotkol, že kresťanské hodnoty sa v Európskom parlamente pre neústretovú atmosféru obhajujú len veľmi ťažko. Zdôraznil potrebu brániť ľudskú dôstojnosť zvlášť u starých, chorých, postihnutých a nenarodených. Vyzval k zodpovednosti pri voľbách, pretože poslanci, ktorí rozhodujú o týchto otázkach, sú obrazom postojov svojich voličov.

Príspevky účastníkov poukázali na opodstatnenosť otázky a zároveň motta stretnutia – „Ako Európa chráni ľudský život?“ Poslanec upozornil, že Slovensko reálne vymiera. „Nie je to len kategória etická, ale aj ekonomická. Za rok 2050 sa ani nepozerajme,“ uviedol MUDr. Mikolášik. Problematickou sa ukázala aj slabá informovanosť občanov o namáhavej práci poslancov, napr. pri pozmeňujúcich návrhoch.

Za zvlášť znepokojivý považuje výskum kmeňových buniek získaných z embryí, ktorý sa v Európe financuje zo spoločných peňazí. Teda aj z našich daní, hoci na Slovensku je klonovanie z embryonálnych buniek trestným činom.

Poslanec Európskeho parlamentu v ten istý deň navštívil Kňazský seminár sv. Františka Xaverského v Badíne. Na stretnutí so seminaristami načrtol aktuálne problémy týkajúce sa Lisabonskej zmluvy a vážnych etických problémov. Citoval myšlienku profesora Leizeho: „Ľudské embryá sa skladujú v chladiacich zariadeniach v nádobách nazývaných „CAMP“, veľa ľudských bytostí v malom priestore, veľa ľudí v malých miestnostiach, také niečo tu už bolo...“

Zuzana Škrinárová, Ján Kysel/ TK KBS, 25. 11. 2008

 
Reklama

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.