Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


NR SR: Neúspešne o interrupciách

19. 5. 2008

Kresťanskí demokrati neuspeli so svojim návrhom na zmenu interrupčného zákona. Snažili sa presadiť, aby lekár nielen povinne informoval ženu o rizikách zákroku, ale musel jej ponúknuť alternatívu. Poslanci parlamentu však novelu zmietli zo stola a nedali jej šancu na diskusiu. Pod návrh kresťanských demokratov sa podpísala aj koaličná poslankyňa Ľudmila Mušková.

Ľudmila Mušková, poslankyňa NR SR (ĽS-HZDS): "Nie je to vôbec o politike, nie je to ani o samotnej interrupcii, je o tom čase pred. Je to teda o pomoci človeku, ktorý sa ocitol v núdzi."  Novinkou by bola povinnosť lekára informovať ženu nielen o rizikách interrupcie ale najmä o možnostiach, ako jej zabrániť.

Kresťanskí demokrati sú presvedčení, že o alternatívach sa málo hovorí.  Daniel Lipšic, poslanec NR SR (KDH): "Sú svedectvá konkrétne, ktoré žijeme, ktoré by poukázali na to, že pokiaľ by to vedeli deň - dva dni pred interrupciou, že je možnosť utajeného pôrodu, že je možnosť osvojenia, tak by na interrupciu nešli."

Ak by zákon prešiel, rezort zdravotníctva by musel zverejňovať zoznam organizácií, ktoré by ženám poskytli finančnú či psychologickú pomoc. Novela nenašla podporu najmä u koaličných poslancov. Väčšina z nich sa hlasovania zdržala.  Darina Gabániová, členka Výboru NR SR pre zdravotníctvo (Smer-SD): "Každá občianka má dostatočné množstvo informácií, odborných informácií od svojho obvodného gynekológa, aby sa vedela správne rozhodnúť."

Parlament sa bude interrupciami zaoberať aj po druhý raz. V júni by totiž mala prísť naraz kontroverzná vyhláška ministerstva zdravotníctva, ktorá umožňuje vykonávanie interrupcií do 24. týždňa pri poškodenom plode.

STV, 15. 5. 2008, 19:30, prepis: TK KBS

 
Reklama

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.