Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


Interrupcie: Do 24. týždňa?

21. 5. 2008

Ministerstvo zdravotníctva dáva do poriadku spornú vyhlášku o interrupciách. Podľa Ústavného súdu je totiž vyhláška, ktorá umožňuje prerušenie tehotenstva pri poškodenom plode do 24-tého týždňa protiústavná. Do konca júna musí tento stav upraviť Národná rada a to príslušným zákonom. Ministerstvo zdravotníctva dáva do poriadku len právnu stránku. Vyhlášku mení na zákon. Ak ho poslanci schvália, lekár bude môcť naďalej vykonať interrupciu až do 24. týždňa, ak ide o poškodený plod. To sa však nepáči odporcom interrupcií. Považujú to za diskrimináciu nenarodených detí s postihnutím.

Marek Michalčík, OZ Fórum života: "Týmto vlastne zvyšuje úroveň diskriminácie voči nim a znižuje citlivosť ľudí na ich akceptáciu." Ich pripomienku s viac ako 6 tisíc podpismi rezort zdravotníctva neakceptoval.

Silvia Horváthová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR: "Pretože je viazané rozhodnutím a nálezom Ústavného súdu."

Väčšina európskych krajín vrátane Slovenska dovoľuje žene prerušiť tehotenstvo do 12. týždňa bez udania dôvodu. Prísnejšie obmedzenia platia napríklad v Poľsku, Írsku a na Malte. Niektorí lekári naopak tvrdia, že väčšina ochorení sa do 12. Týždňa plodu nedá zistiť a preto sa pri interrupciách k 24-ému.
Miroslav Borovský, prednosta I. gynekelóg. Kliniky LF UK v Bratislave: "V 20. týždni, 21. robíme veľmi podrobnú analýzu ultrazvukovú orgánov plodu, kde zistíme, či tam nejaké poškodenie nie je." Lekári však pripúšťajú, že ani pri podrobných vyšetreniach neexistuje 100 %-ná garancia. Profesor Krčméry si myslí, že každému dieťaťu treba dať šancu.

Vladimír Krčméry, rektor VŠ zdravotníctva a soc. práce sv. Alžbety: "Porodiť dieťa vo včasnom štádiu tehotenstva, už vedia odborníci z neonatológie udržať takéto deti pri živote, pretože tieto mnohé problémy vyrieši za nás príroda."

Naďalej však platí, že interrupcie možno vykonať v ktoromkoľvek štádiu tehotenstva, ak je ohrozený život matky alebo pri ťažko poškodenom plode.

Búrlivá diskusia k interrupčnému zákonu sa očakáva aj v parlamente. Poslanci by sa ním mali zaoberať v júni.

STV, 19:30, zapísala TK KBS

 
Reklama

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.