Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


Britský parlament povolil vytváranie hybridných embryí ľudí a zvierat na vedecké účely

21. 5. 2008

Britský parlament povolil vytváranie hybridných embryí ľudí a zvierat na vedecké účely. Proti tomuto výskumu vystupuje najmä katolícka cirkev, ktorá označuje tvorbu ľudsko-zvieracích zárodkov za narušenie dôstojnosti ľudského života. Viac povie Roman Kebísek.

Britskí poslanci sa postavili pomerom hlasov 336:176 proti dodatku zákona, ktorý zakazoval experimenty s ľudsko-zvieracími embryami. Tieto embryá vznikajú vsadením ľudskej DNA do bunky zvieraťa. Z tohto zárodku potom vedci odoberú kmeňové bunky, z ktorých sú schopní vytvoriť akúkoľvek inú bunku ľubovoľného ľudského orgánu. Podľa vedcov môže táto metóda pomôcť napríklad pri liečbe Parkinsonovej choroby. Odporca metódy, konzervatívny poslanec Edward Leigh označil takúto vedu za frankensteinovskú.

Edward Leigh, odporca metódy: "Keby embryo mohlo hovoriť, bolo by to asi ozvenou toho, čo Mary Shelyová povedala vo svojom diele Frankenstein: "Som biedny a opustený, nedonosený, odvrhnutý, odkopnutý a pošliapaný"."

Podľa neho, vytváranie takýchto embryí nie je etické a medicíne sotva pomôže. Opačný názor má Dawn Primarolová, štátna tajomníčka Ministerstva pre verejné zdravotníctvo: "Použitie zvieracích vajíčok bude cenným zdrojom pre vedcov skúmajúcich embryá."

Britský parlament zároveň rozhodol, že takto vytvorené hybridné embryá nesmú byť nikdy implantované žiadnej ľudskej bytosti ani zvieraťu. Táto metóda je zatiaľ povolená v Číne, USA a Južnej Kórey. Hybridné bunky nemožno tvoriť napríklad v Austrálii, Francúzsku, Nemecku a Taliansku.

Rádio Slovensko, 12:00, zapísala: TK KBS

 
Reklama

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.